Association Affairs

Results of the 2015 election of AAAS officers

See allHide authors and affiliations

Science  29 Jan 2016:
Vol. 351, Issue 6272, pp. 459-460
DOI: 10.1126/science.351.6272.459-b

General Election

President-Elect: Susan Hockfield, Massachusetts Institute of Technology

Board of Directors: Cynthia M. Beall, Case Western Reserve Univ.; May R. Berenbaum, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

Committee on Nominations: Alice M. Clark, Univ. of Mississippi; Susan L. Graham, Univ. of California, Berkeley; William H. Press, Univ. of Texas at Austin; Peter H. Raven, Missouri Botanical Garden

Section Elections

Agriculture, Food, and Renewable Resources

Chair Elect: Lisa Ainsworth, USDA-ARS/Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

Member-at-Large of the Section Committee: Mel Oliver, Univ. of Missouri

Electorate Nominating Committee: C. Robin Buell, Michigan State Univ.; Neelima Roy Sinha, Univ. of California, Davis

Anthropology

Chair Elect: Carol V. Ward, Univ. of Missouri School of Medicine

Member-at-Large of the Section Committee: Steven R. Leigh, Univ. of Colorado Boulder

Electorate Nominating Committee: J. Josh Snodgrass, Univ. of Oregon; Deborah Winslow, National Science Foundation

Council Delegate: Clark Spencer Larsen, Ohio State Univ.

Astronomy

Chair Elect: Kathryn Flanagan, Space Telescope Science Institute

Member-at-Large of the Section Committee: Steven D. Kawaler, Iowa State Univ.

Electorate Nominating Committee: Tom Abel, Stanford Univ./SLAC National Accelerator Laboratory; David R. Soderblom, Space Telescope Science Institute

Council Delegate: Chryssa Kouveliotou, George Washington Univ.

Atmospheric and Hydrospheric Sciences

Chair Elect: Joan Kleypas, National Center for Atmospheric Research

Member-at-Large of the Section Committee: Drew T. Shindell, Duke Univ.

Electorate Nominating Committee: Rob Jackson, Stanford Univ.; Jean Lynch-Stieglitz, Georgia Institute of Technology

Biological Sciences

Chair Elect: Elizabeth (Toby) Kellogg, Donald Danforth Plant Center

Member-at-Large of the Section Committee: Marisa S. Bartolomei, Univ. of Pennsylvania Perelman School of Medicine

Electorate Nominating Committee: Marnie E. Halpern, Carnegie Institution for Science; Mary Ann Moran, Univ. of Georgia

Council Delegate (1-year term): James R. Broach, Pennsylvania State Univ. College of Medicine; Jessica Gurevitch, Stony Brook Univ.

Council Delegate (2-year term): Jennifer Jane Loros, Dartmouth College; Ann K. Sakai, Univ. of California, Irvine

Council Delegate (3-year term): Carol Dieckmann, Univ. of Arizona; Susan M. Rosenberg, Baylor College of Medicine; Susan R. Ross, Univ. of Illinois at Chicago

Chemistry

Chair Elect: Karen I. Goldberg, Univ. of Washington

Member-at-Large of the Section Committee: Judith N. Burstyn, Univ. of Wisconsin-Madison

Electorate Nominating Committee: Michelle Chang, Univ. of California, Berkeley/Lawrence Berkeley National Laboratory; Mercouri G. Kanatzidis, Northwestern Univ./Argonne National Laboratory

Council Delegate (1-year term): Nancy E. Levinger, Colorado State Univ.

Council Delegate (2-year term): Seth M. Cohen, Univ. of California, San Diego

Council Delegate (3-year term): Melissa A. Hines, Cornell Univ.

Dentistry and Oral Health Sciences

Chair Elect: Janet Moradian-Oldak, Univ. of Southern California

Member-at-Large of the Section Committee: Thomas E. Van Dyke, Forsyth Institute/Harvard Univ.

Electorate Nominating Committee: Renny T. Franceschi, Univ. of Michigan; Mary MacDougall, Univ. of Alabama at Birmingham

Education

Chair Elect: Muriel E. Poston, Pitzer College

Member-at-Large of the Section Committee: Ann Reid, National Center for Science Education

Electorate Nominating Committee: John R. Jungck, Univ. of Delaware; Dennis Schatz, Pacific Science Center

Engineering

Chair Elect: Linda P. B. Katehi, Univ. of California, Davis

Member-at-Large of the Section Committee: Nadine Aubry, Northeastern Univ.

Electorate Nominating Committee: Nancy Jackson, Sandia National Laboratories; Robert M. Kelly, North Carolina State Univ.

General Interest in Science and Engineering

Chair Elect: Bruce V. Lewenstein, Cornell Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Erica Goldman, COMPASS

Electorate Nominating Committee: Barbara Gastel, Texas A&M Univ.; Erika C. Shugart, American Society for Microbiology

Geology and Geography

Chair Elect: Bruce H. Corliss, Univ. of Rhode Island

Member-at-Large of the Section Committee: Paul A. Baker, Duke Univ.

Electorate Nominating Committee: Laurie C. Anderson, South Dakota School of Mines and Technology; Frank W. Davis, Univ. of California, Santa Barbara

Council Delegate: Louis A. Derry, Cornell Univ.

History and Philosophy of Science

Chair Elect: Nancy J. Nersessian, Georgia Institute of Technology

Member-at-Large of the Section Committee: Alan C. Love, Univ. of Minnesota

Electorate Nominating Committee: Marsha L. Richmond, Wayne State Univ.; Rose-Mary Sargent, Merrimack College

Industrial Science and Technology

Chair Elect: Enrique J. Lavernia, Univ. of California, Irvine

Member-at-Large of the Section Committee: Thomas Zacharia, Oak Ridge National Laboratory/UT-Batelle, LLC

Electorate Nominating Committee: Stephen P. Long, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign; Stuart Parkin, Martin Luther Univ. of Halle-Wittenberg/Max Planck Institute of Microstructure Physics (Germany)

Information, Computing, and Communication

Chair Elect: Henry Kautz, Univ. of Rochester

Member-at-Large of the Section Committee: Carla E. Brodley, Northeastern Univ.

Electorate Nominating Committee: Vasant G. Honavar, Pennsylvania State Univ.; Adele F. Howe, Colorado State Univ.

Linguistics and Language Science

Chair Elect: Joan A. Sereno, Univ. of Kansas

Member-at-Large of the Section Committee: Colin Phillips, Univ. of Maryland, College Park

Electorate Nominating Committee: Danny Fox, Massachusetts Institute of Technology; Louise McNally, Pompeu Fabra Univ. (Spain)

Mathematics

Chair Elect: Linda Petzold, Univ. of California, Santa Barbara

Member-at-Large of the Section Committee: Carlos Castillo-Chavez, Arizona State Univ.

Electorate Nominating Committee: Charles L. Epstein, Univ. of Pennsylvania; Ilse Ipsen, North Carolina State Univ.

Council Delegate: Juan C. Meza, Univ. of California, Merced

Medical Sciences

Chair Elect: Gregory A. Petsko, Weill Cornell Medical College

Member-at-Large of the Section Committee: Arlene H. Sharpe, Harvard Medical School/Brigham and Women's Hospital

Electorate Nominating Committee: Paul A. Insel, Univ. of California, San Diego; Juanita L. Merchant, Univ. of Michigan Medical School

Council Delegate: Mary C. Dinauer, Washington Univ. School of Medicine in St. Louis

Neuroscience

Chair Elect: Edwin (Ted) Abel, Univ. of Pennsylvania

Member-at-Large of the Section Committee: Vivian Budnik, Univ. of Massachusetts Medical School

Electorate Nominating Committee: Kristen M. Harris, Univ. of Texas at Austin; John H. Morrison, Univ. of California, Davis

Council Delegate: Ronald L. Davis, Scripps Research Institute

Pharmaceutical Sciences

Chair Elect: Lynn Wecker, Univ. of South Florida Morsani College of Medicine

Member-at-Large of the Section Committee: John S. Lazo, Univ. of Virginia

Electorate Nominating Committee: Catherine E. Peishoff, GlaxoSmithKline; Rick G. Schnellmann, Medical Univ. of South Carolina

Physics

Chair Elect: Barbara A. Jones, IBM Almaden Research Center

Member-at-Large of the Section Committee: Andrew Millis, Columbia Univ.

Electorate Nominating Committee: Sally Dawson, Brookhaven National Laboratory; P. Chris Hammel, Ohio State Univ.

Council Delegate (2-year term): Nora Berrah, Univ. of Connecticut

Council Delegate (3-year term): E. Dan Dahlberg, Univ. of Minnesota

Psychology

Chair Elect: Nora S. Newcombe, Temple Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Patricia K. Kuhl, Univ. of Washington

Electorate Nominating Committee: Susan C. Levine, Univ. of Chicago; Jeffrey M. Zacks, Washington Univ. in St. Louis

Social, Economic, and Political Sciences

Chair Elect: Julia Lane, New York Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Ronald D. Lee, Univ. of California, Berkeley

Electorate Nominating Committee: Virginia S. Cain, National Center for Health Statistics/Center for Disease Control & Prevention; Phyllis Moen, Univ. of Minnesota

Societal Impacts of Science and Engineering

Chair Elect: Norine E. Noonan, Univ. of South Florida St. Petersburg

Member-at-Large of the Section Committee: David Goldston, Natural Resources Defense Council

Electorate Nominating Committee: Kathie L. Olsen, ScienceWorks International, LLC; Paula J. Olsiewski, Alfred P. Sloan Foundation

Statistics

Chair Elect: Kathryn Roeder, Carnegie Mellon Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Arlene S. Ash, Univ. of Massachusetts Medical School Electorate Nominating Committee: Kim-Anh Do, Univ. of Texas MD Anderson Cancer Center; Katherine Bennett Ensor, Rice Univ./StatAnalyticsIDD

Navigate This Article