Association Affairs

Results of the 2016 election of AAAS officers

+ See all authors and affiliations

Science  27 Jan 2017:
Vol. 355, Issue 6323, pp. 360-362
DOI: 10.1126/science.355.6323.360

General Election

President-Elect: Margaret A. Hamburg, National Academy of Medicine

Board of Directors: Sylvester James Gates, Jr., University of Maryland, College Park; Kaye Husbands Fealing, Georgia Institute of Technology

Committee on Nominations: Patricia Falcone, Lawrence Livermore National Laboratory; Margaret Leinen, Scripps Institution of Oceanography/UCSD; Shirley M. Tilghman, Princeton University; Elias Zerhouni, Sanof , Inc.

Section Elections

Agriculture, Food, and Renewable Resources

Chair Elect: Sarah Hake, U.S. Department of Agriculture - Agricultural Research Service

Member-at-Large of the Section Committee:Esther van der Knaap, University of Georgia

Electorate Nominating Committee: Joan K. Lunney, U.S. Department of Agriculture - Agricultural Research Service; Lydia P. Olander, Duke University

Anthropology

Chair Elect: Agustin Fuentes, University of Notre Dame

Member-at-Large of the Section Committee:Patricia M. Lambert, Utah State University

Electorate Nominating Committee: Yohannes Haile-Selassie, Cleveland Museum of Natural History/Case Western Reserve University; Fiona B. Marshall, Washington University in St. Louis

Astronomy

Chair Elect: Bradley M. Peterson, Ohio State University

Member-at-Large of the Section Committee:Joan Centrella, National Aeronautics and Space Administration Goddard Space Flight Center

Electorate Nominating Committee: Eileen D. Friel, Indiana University; Chris Impey, University of Arizona

Atmospheric and Hydrospheric Sciences

Chair Elect: Philip Rasch, Pacif c Northwest National Laboratory

Member-at-Large of the Section Committee:Nancy N. Rabalais, Louisiana Universities Marine Consortium/Louisiana State University

Electorate Nominating Committee: David W. Lea, University of California, Santa Barbara; Michael Oppenheimer, Princeton University

Council Delegate: Diane E. Wickland, National Aeronautics and Space Administration (retired)

Biological Sciences

Chair Elect: Michael Lynch, Indiana University

Member-at-Large of the Section Committee: Caroline S. Harwood, University of Washington

Electorate Nominating Committee: M. Kathryn Barton, Carnegie Institution for Science/Stanford University; David L. Stern, Howard Hughes Medical Institute Janelia Research Campus

Council Delegate: Jonathan A. Eisen, University of California, Davis

Chemistry

Chair Elect: Susan M. Kauzlarich, University of California, Davis

Member-at-Large of the Section Committee: Robert G. Bergman, University of California, Berkeley/Lawrence Berkeley National Laboratory

Electorate Nominating Committee: Nancy E. Levinger, Colorado State University; Tina M. Nenof , Sandia National Laboratories

Dentistry and Oral Health Sciences

Chair Elect: Pamela K. Den Besten, University of California, San Francisco School of Dentistry

Member-at-Large of the Section Committee:Robert A. Burne, University of Florida College of Dentistry

Electorate Nominating Committee: Christopher H. Fox, IADR/AADR; Ophir Klein, University of California, San Francisco

Council Delegate: Lynne A. Opperman, Texas A&M University College of Dentistry

Education

Chair Elect: Susan Rundell Singer, Rollins College

Member-at-Large of the Section Committee:Linda M. Grisham, Massachusetts Bay Community College

Electorate Nominating Committee: James J. Smith, Michigan State University; Juliana Texley, Central Michigan University

Council Delegate: Jay B. Labov, National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine

Engineering

Chair Elect: Deb Niemeier, University of California, Davis

Member-at-Large of the Section Committee:Norma A. Alcantar, University of South Florida

Electorate Nominating Committee: Sheryl H. Ehrman, University of Maryland, College Park; Rodney D. Priestley, Princeton University

Council Delegate: Ian M. Robertson, University of Wisconsin-Madison

General Interest in Science and Engineering

Chair Elect: Katherine E. Rowan, George Mason University

Member-at-Large of the Section Committee: David Berube, North Carolina State University

Electorate Nominating Committee:Marilee Long, Colorado State University; Kevin J. Niemi, University of Wisconsin-Madison

Council Delegate: JoAnn M. Valenti, Brigham Young University (Emeritus)

Geology and Geography

Chair Elect: Janet Franklin, Arizona State University

Member-at-Large of the Section Committee:Kathryn (Kate) Moran, University of Victoria/Ocean Networks Canada

Electorate Nominating Committee: Carol P. Harden, University of Tennessee, Knoxville (retired); James W. C. White, University of Colorado Boulder

History and Philosophy of Science

Chair Elect: Vassiliki Betty Smocovitis, University of Florida

Member-at-Large of the Section Committee:Karen A. Rader, Virginia Commonwealth University

Electorate Nominating Committee: Rachel A. Ankeny, University of Adelaide (Australia); Erika Lorraine Milam, Princeton University

Industrial Science and Technology

Chair Elect: John M. Newsam, Tioga Research, Inc.

Member-at-Large of the Section Committee: Kirk H. Schulz, Washington State University

Electorate Nominating Committee: Elizabeth R. Cantwell, Arizona State University; Janice G. Pero, Omnigene Bioproducts, Inc.

Information, Computing, and Communication

Chair Elect: Toby Walsh, University of New South Wales (Australia)

Member-at-Large of the Section Committee: Marie desJardins, University of Maryland, Baltimore County

Electorate Nominating Committee: Katy Borner, Indiana University; Robin Murphy, Texas A&M University

Council Delegate: Bonnie C. Carroll, Information International Associates/CENDI

Linguistics and Language Science

Chair Elect: Barbara H. Partee, University of Massachusetts Amherst

Member-at-Large of the Section Committee:Diane C. Lillo-Martin, University of Connecticut/Haskins Laboratories

Electorate Nominating Committee: Jeffrey Lidz, University of Maryland, College Park; Laura Wagner, Ohio State University

Council Delegate: Sandra Chung, University of California, Santa Cruz

Mathematics

Chair Elect: Deborah F. Lockhart, National Science Foundation

Member-at-Large of the Section Committee:Susanne C. Brenner, Louisiana State University

Electorate Nominating Committee: Réka Albert, Pennsylvania State University; Claudia Neuhauser, University of Minnesota Twin Cities

Medical Sciences

Chair Elect: David H. Perlmutter, Washington University School of Medicine in St. Louis

Member-at-Large of the Section Committee:Peter M. Howley, Harvard University Medical School

Electorate Nominating Committee: Nancy Allbritton, University of North Carolina at Chapel Hill/North Carolina State University; Rachelle Gaudet, Harvard University

Neuroscience

Chair Elect: Jacqueline N. Crawley, University of California, Davis School of Medicine

Member-at-Large of the Section Committee:John R. Carlson, Yale University

Electorate Nominating Committee:Karen Hsiao Ashe, University of Minnesota Twin Cities/Minneapolis VA Medical Center; Catherine E. Carr, University of Maryland, College Park

Pharmaceutical Sciences

Chair Elect: Richard R. Neubig, Michigan State University

Member-at-Large of the Section Committee:Carston R. Wagner, University of Minnesota/Tychon Bioscience, Inc.

Electorate Nominating Committee: Carolyn A. Buser, GlaxoSmithKline; Emily E. Scott, University of Michigan

Council Delegate: Richard E. Taylor, University of Notre Dame

Physics

Chair Elect: David D. Awschalom, University of Chicago/Argonne National Laboratory

Member-at-Large of the Section Committee:Gabriela Gonzlez, Louisiana State University

Electorate Nominating Committee: Arjun G. Yodh, University of Pennsylvania; Clare Yu, University of California, Irvine

Psychology

Chair Elect: Henry L. Roediger III, Washington University in St. Louis

Member-at-Large of the Section Committee: Roberta L. Klatzky, Carnegie Mellon University

Electorate Nominating Committee:Lisa Feldman Barrett, Northeastern University/Massachusetts General Hospital; Elke U. Weber, Princeton University

Social, Economic, and Political Sciences

Chair Elect: Lawrence D. Bobo, Harvard University

Member-at-Large of the Section Committee: Deirdre Nansen McCloskey, University of Illinois at Chicago

Electorate Nominating Committee:Mary Frank Fox, Georgia Institute of Technology; Felice J. Levine, American Educational Research Association

Societal Impacts of Science and Engineering

Chair Elect: Phyllis E. Johnson, University of North Dakota School of Medicine

Member-at-Large of the Section Committee:Christine M. Maziar, University of Notre Dame

Electorate Nominating Committee: Sybil Francis, Center for the Future of Arizona; Deborah D. Stine, Carnegie Mellon University

Council Delegate: Jennifer T. Poulakidas, Association of Public and Land-grant Universities

Statistics

Chair Elect: Hal S. Stern, University of California, Irvine

Member-at-Large of the Section Committee: Xuming He, University of Michigan

Electorate Nominating Committee: Tim Hesterberg, Google, Inc.; Anastasios (Butch) Tsiatis, North Carolina State University

Council Delegate: Nancy Reid, University of Toronto (Canada)

Navigate This Article