Association Affairs

Results of the 2017 election of AAAS officers

See allHide authors and affiliations

Science  26 Jan 2018:
Vol. 359, Issue 6374, pp. 405-406
DOI: 10.1126/science.359.6374.405

Terms begin on 20 February 2018. The constitutional change increasing the number of Board-appointed members of the Committee on Nominations from two to four was approved.

General Election

President-Elect: Steven Chu, Stanford University

Board of Directors: Rosina M. Bierbaum, University of Michigan/University of Maryland; Laura H. Greene, National High Magnetic Field Laboratory/Florida State University

Committee on Nominations: Sallie (Penny) W. Chisholm, Massachusetts Institute of Technology; Mary Frank Fox, Georgia Institute of Technology; Jeffrey I. Gordon, Washington University School of Medicine in St. Louis; Amita Sehgal, University of Pennsylvania Perelman School of Medicine

Section Elections

Agriculture, Food, and Renewable Resources

Chair Elect: Alison L. Van Eenennaam, University of California, Davis

Member-at-Large of the Section Committee: Karen E. Koch, University of Florida

Electorate Nominating Committee: Vivek Kapur, Pennsylvania State University; Marcia M. Miller, Beckman Research Institute of City of Hope

Council Delegate: Jennifer L. Tank, University of Notre Dame

Anthropology

Chair Elect: Susan C. Antón, New York University

Member-at-Large of the Section Committee: Kaye E. Reed, Arizona State University

Electorate Nominating Committee: Daniel H. Sandweiss, University of Maine; Denise F. Su, Cleveland Museum of Natural History

Astronomy

Chair Elect: Dennis Zaritsky, University of Arizona

Member-at-Large of the Section Committee: Lynne A. Hillenbrand, California Institute of Technology

Electorate Nominating Committee: Tie (run-of election will be conducted)

Atmospheric and Hydrospheric Sciences

Chair Elect: Ana P. Barros, Duke University

Member-at-Large of the Section Committee: Stephanie Pf rman, Barnard College/Columbia University

Electorate Nominating Committee: Meredith Hastings, Brown University; Cora E. Randall, University of Colorado

Biological Sciences

Chair Elect: Vicki L. Chandler, Minerva Schools at Keck Graduate Institute

Member-at-Large of the Section Committee: Carol L. Boggs, University of South Carolina

Electorate Nominating Committee: Bruce Bowerman, University of Oregon; Scott V. Edwards, Harvard University

Council Delegates: Elizabeth S. Haswell, Washington University in St. Louis; Catherine M. Pringle, University of Georgia; Alejandro Sánchez Alvarado, HHMI/Stowers Institute for Medical Research

Chemistry

Chair Elect: Vicki H. Grassian, University of California, San Diego

Member-at-Large of the Section Committee: Jacquelyn Gervay-Hague, University of California, Davis

Electorate Nominating Committee: Jaqueline L. Kiplinger, Los Alamos National Laboratory; Elsa Reichmanis, Georgia Institute of Technology

Council Delegate: Teresa Fryberger, National Academies of Sciences, Engineering and Medicine

Dentistry and Oral Health Sciences

Chair Elect: Jacques Eduardo Nör, University of Michigan

Member-at-Large of the Section Committee: Anne George, University of Illinois at Chicago

Electorate Nominating Committee: Effie Ioannidou, UConn Health; Purnima Kumar, Ohio State University

Education

Chair Elect: Patricia Marsteller, Emory University

Member-at-Large of the Section Committee: Angela Calabrese Barton, Michigan State University

Electorate Nominating Committee: Stacey Kiser, Lane Community College; Kathrin F. Stanger-Hall, University of Georgia

Engineering

Chair Elect: Sarah A. Rajala, Iowa State University

Member-at-Large of the Section Committee: Ilona Kretzschmar, The City College of New York, CUNY

Electorate Nominating Committee: Christina Chan, Michigan State University; Eric K. Lin, National Institute of Standards and Technology

Council Delegate: Sankar Basu, National Science Foundation

General Interest in Science and Engineering

Chair Elect: Patricia L. Ward, Museum of Science and Industry, Chicago

Member-at-Large of the Section Committee: Sharon M. Friedman, Lehigh University

Electorate Nominating Committee: Susan Gaidos, Freelance; Mari N. Jensen, University of Arizona

Geology and Geography

Chair Elect: Paul L. Koch, University of California, Santa Cruz

Member-at-Large of the Section Committee: Emi Ito, University of Minnesota

Electorate Nominating Committee: Mary Anne Holmes, University of Nebraska-Lincoln (Retired); Sally E. Walker, University of Georgia

History and Philosophy of Science

Chair Elect: Michael R. Dietrich, University of Pittsburgh

Member-at-Large of the Section Committee: Judy Johns Schloegel, Independent Scholar

Electorate Nominating Committee: Sally Gregory Kohlstedt, University of Minnesota; Zuoyue Wang, California State Polytechnic University, Pomona

Council Delegate: James R. Fleming, Colby College

Industrial Science and Technology

Chair Elect: Martin Keller, National Renewable Energy Laboratory

Member-at-Large of the Section Committee: J. Stephen (Steve) Rottler, Sandia National Laboratory (Retired)

Electorate Nominating Committee: Philip M. Harrington, BASF Corporation; Anna W. Topol, IBM Research

Council Delegate: Cammy R. Abernathy, University of Florida

Information, Computing, and Communication

Chair Elect: Joseph Halpern, Cornell University

Member-at-Large of the Section Committee: Maja J. Matarić, University of Southern California

Electorate Nominating Committee: Lydia E. Kavraki, Rice University; Diane L. Souvaine, Tufts University

Linguistics and Language Science

Chair Elect: Tie (run-of election will be conducted)

Member-at-Large of the Section Committee: Keren Rice, University of Toronto (Canada)

Electorate Nominating Committee: William Badecker, National Science Foundation; Donca Steriade, Massachusetts Institute of Technology

Mathematics

Chair Elect: James M. Crowley, Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM)

Member-at-Large of the Section Committee: Irene Fonseca, Carnegie Mellon University

Electorate Nominating Committee: Suzanne Lenhart, University of Tennessee; Audrey Terras, University of California, San Diego

Medical Sciences

Chair Elect: Gilda A. Barabino, The City College of New York, CUNY

Member-at-Large of the Section Committee: Katherine Amberson Hajjar, Weill Cornell Medicine

Electorate Nominating Committee: Lisa M. Coussens, Oregon Health & Science University; Cathy L. Drennan, Howard Hughes Medical Institute/Massachusetts Institute of Technology

Council Delegate: Stephen B. Baylin, Johns Hopkins University School of Medicine; Vivian G. Cheung, Howard Hughes Medical Institute/University of Michigan

Neuroscience

Chair Elect: Marina R. Picciotto, Yale University

Member-at-Large of the Section Committee: Margaret M. McCarthy, University of Maryland School of Medicine

Electorate Nominating Committee: Anne C. Hart, Brown University; George (Ron) Mangun, University of California, Davis

Pharmaceutical Sciences

Chair Elect: Craig W. Lindsley, Vanderbilt University

Member-at-Large of the Section Committee: Amy M. Barrios, University of Utah

Electorate Nominating Committee: John A. Beutler, National Cancer Institute/National Institutes of Health; Jorge A. Iñiguez-Lluhí, University of Michigan

Physics

Chair Elect: Jonathan A. Bagger, TRIUMF/University of British Columbia (Canada)

Member-at-Large of the Section Committee: Tim M. P. Tait, University of California, Irvine

Electorate Nominating Committee: Nicholas P. Bigelow, University of Rochester; Myriam P. Sarachik, The City College of New York, CUNY

Council Delegate: Alan R. Bishop, Los Alamos National Laboratory

Psychology

Chair Elect: Susan A. Gelman, University of Michigan

Member-at-Large of the Section Committee: Kent Berridge, University of Michigan

Electorate Nominating Committee: Jennifer Crocker, Ohio State University; Mary Hegarty, University of California, Santa Barbara

Council Delegate: James L. McClelland, Stanford University

Social, Economic, and Political Sciences

Chair Elect: Barbara Schneider, Michigan State University

Member-at-Large of the Section Committee: Pamela E. Oliver, University of Wisconsin – Madison

Electorate Nominating Committee: Joane Nagel, University of Kansas; Elaine Wethington, Cornell University

Council Delegate: Karen S. Cook, Stanford University

Societal Impacts of Science and Engineering

Chair Elect: Kei Koizumi, American Association for the Advancement of Science

Member-at-Large of the Section Committee: Barbara Belmont, California State University, Dominguez Hills

Electorate Nominating Committee: Susan E. Cozzens, Georgia Institute of Technology; Jennifer Kuzma, North Carolina State University

Statistics

Chair Elect: M. Elizabeth Halloran, Fred Hutchinson Cancer Research Center/University of Washington

Member-at-Large of the Section Committee: Hongzhe Li, University of Pennsylvania

Electorate Nominating Committee: David Banks, Duke University; Jessica Utts, University of California, Irvine

Navigate This Article